У Координаційному штабі відбулася зустріч з активістами ГО “Полігон 56”

За ініціативи громадської організації «Полігон 56» у Координаційному штабі відбулася зустріч з родинами полонених і зниклих безвісти військовослужбовців.

У заході також взяли участь представники громадських організацій «Родини полонених ЧАЕС», «Військові медики України», «Дружини полонених у Тошківці», об’єднань 95-ї бригади та полонених строковиків.

На запитання близьких відповіли представники Координаційного штабу, Національного інформаційного бюро, Міністерства юстиції, Національної поліції, Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Державного науково-дослідницького криміналістичного центру МВС та Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ).

Багато уваги на зустрічі приділили трагічним випадкам загибелі наших Захисників у полоні. Про них стає відомо переважно після обміну тілами. Під час ідентифікації з’ясовується, що повернули тіло людини, яка була в полоні.

«Також про деякі випадки загибелі стає відомо від тих, хто повернувся з полону. Росія про такі випадки не повідомляє», – сказав представник Штабу.

«Коли виявляємо такі факти, реєструємо кримінальні провадження, проводимо досудове розслідування, наскільки це можливо під час бойових дій, – додав представник Національної поліції. – Після звільнення окупованих земель розслідування будуть продовжені. Випадки загибелі в полоні кваліфікуються як порушення законів і звичаїв війни».

Згідно з нормами міжнародного права факти смерті полонених мають фіксуватися медичною експертизою країни, яка їх утримує. Якщо ж подібні формальності не дотримуються, є підстави вважати, що країна порушує міжнародні норми.

«Влада держави, яка утримує полонених, має подбати про гідне поховання, щоб потім можна була забрати тіло, – зазначив представник МКЧХ. – Інформацію про загиблих у полоні ми передали російській стороні й чекаємо відповіді. За смерть у полоні відповідає влада країни, яка утримує. Коли злочин уже скоєний, не МКЧХ засуджує, а міжнародні суди. Ми готові надавати більше допомоги, та цьому не повинна перешкоджати жодна сторона конфлікту. Ми не заспокоємося поки не досягнемо бажаного».

За словами представниці МЗС, під час кожної міжнародної зустрічі, як у рамках міждержавних організацій, так і двосторонніх контактів, Україна порушує два головних питання – повернення вивезених росією дітей і полонених.

Україна має максимальну міжнародну підтримку й отримує зброю від країн-партнерів. «Це найбільш ефективний спосіб впливу на країну-агресорку», – підсумував представник Штабу.