У Штабі відбулася зустріч з родинами військовослужбовців, які охороняли ЧАЕС

З ініціативи ГО “Родини полонених захисників Чорнобильської АЕС” у Координаційному штабі відбулася зустріч з об’єднанням родин військовослужбовців, які охороняли Чорнобильську атомну електростанцію (в/ч 3041).

Участь у заході взяли представники Координаційного штабу та Служби безпеки України (Об’єднаного центру).

За словами представника Штабу, країна-агресорка офіційної інформації про місцезнаходження військовополонених не надає. Відповідний мандат на відвідування місць несвободи має Міжнародний комітет Червоного Хреста, проте інформацію про місцезнаходження полонених представники комітету не розголошують. Також полонених можуть з різних причин переміщувати в інші місця утримання. 

Одне з ключових питань, яке було порушене під час зустрічі, стосувалося відомостей про стан здоров’я полонених. Офіційної інформації про це від росії немає, проте важливі свідчення надходять, зокрема, від повернених з полону військовослужбовців. Як зазначив секретар Робочої групи з питань взаємодії зі ЗМІ та родичами Захисників Координаційного штабу Богдан Охріменко, Женевськими конвенціями передбачено утворення змішаних медичних комісій, метою діяльності яких є огляд поранених та хворих військовослужбовців, а також ухвалення всіх необхідних рішень стосовно них. 

Такі комісії повинні складатися з трьох членів, з яких двоє повинні бути громадянами нейтральної країни, а третій призначається державою, що тримає в полоні. Кандидатури нейтральних членів комісії повинні бути схвалені відповідними сторонами конфлікту.

Пан Охріменко зауважив, що Україна дотримується всіх норм міжнародного гуманітарного права у поводженні з військовополоненими і докладає всіх зусиль для того, щоб змусити російську сторону так само виконувати взяті на себе зобов’язання. Це стосується і умов утримання, і надання медичної допомоги, і дотримання прав військовополонених. Дуже важливою є також робота на міжнародному рівні, зокрема, тиск на росію через міжнародні організації.

Що стосується можливого обміну “всіх на всіх”, Богдан Охріменко повідомив, що робота над таким форматом триває. 

“Переговори щодо ймовірного обміну “всіх на всіх” і обміни, які відбуваються зараз, – це паралельні процеси, – додав він. – На цей час наявного обмінного фонду достатньо, щоб здійснювати роботу щодо звільнення наших полонених.”

Серед іншого, секретар Робочої групи з питань взаємодії зі ЗМІ та родичами Захисників закликав бути пильними й уважними, відповідаючи на повідомлення чи дзвінки невідомих осіб, які пропонують чи запитують інформацію про полоненого. Така комунікація з родичами може мати різну мету: маніпуляція, дезінформація, тиск на членів сімей військовополонених або шахрайство.