Росія порушує міжнародні зобов’язання, утримуючи полонених

МЗС України оприлюднило заяву щодо неправомірного поводження Росією з українськими військовополоненими, у якій заявило, що Україна засуджує неправомірне поводження Російською Федерацією з українськими військовополоненими, зокрема використання їх у своїх політичних цілях.

Від російської сторони МЗС України вимагає неухильно дотримуватися положень міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, щодо військовополонених військовослужбовців Збройних сил України.

У цьому контексті МЗС України підкреслює, що всі іноземні громадяни та особи без громадянства, які беруть участь в бойових діях на території України в складі Збройних сил України, якщо вони прийняті у добровільному порядку на військову службу за контрактом згідно із Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” 1992 року є військовослужбовцями Збройних Сил України на яких, згідно з положеннями Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року і Додаткового протоколу І до них 1977 року, поширюється правовий статус комбатантів.

Цей статус, серед іншого, наділяє таких осіб правом на поводження з ними як з військовополоненими в разі потрапляння в руки ворога. Також у заяві йдеться про те, що Україна неухильно дотримується своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом. В умовах міжнародного збройного конфлікту, спричиненого збройною агресією РФ, наша держава дотримується законів та звичаїв війни, викладених, зокрема, у Женевських конвенціях про захист жертв війни 1949 року та Додаткових протоколах до них 1977 року.

Міністерство закордонних справ також наголосило на тому, що Україна гуманно поводиться із військовополоненими та забезпечує всі гарантовані їм міжнародним правом права та гарантії у повному обсязі та вимагає від російської сторони гуманного поводження щодо українських військовополонених. Будь-які незаконні акти чи бездіяльність з боку держави, що тримає в полоні військовополонених, заборонені.