Відкритий лист Координаційного штабу до Міжнародного комітету Червоного Хреста

Україна суворо дотримується вимог міжнародного гуманітарного права, зокрема, вимог Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та рішуче вимагає дотримання цих вимог і стосовно полонених українців.

У серпні 2023 року Україною було прийнято рішення про утворення змішаних медичних комісій. Протягом серпня та вересня 2023 року було пройдено та завершено всі внутрішньодержавні процедури щодо започаткування роботи змішаних медичних комісій (ЗМК).

Усі погодження, необхідні для початку роботи, були надані місії Міжнародного комітету Червоного Хреста. Але станом на середину листопада МКЧХ не отримав погодження про можливість роботи ЗМК від країни-агресора.

Сьогодні секретарем Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими бригадним генералом Дмитром Усовим було ініційоване звернення до Міжнародного комітету Червоного Хреста у зв’язку з порушенням росією всіх розумних термінів погодження кандидатур лікарів з нейтральних країн для участі у змішаній медичній комісії.

Дмитро Усов підкреслює, що подібною свідомою бездіяльністю країна-агресор вчергове грубо порушує взяті на себе зобов’язання згідно з Третьою Женевською конвенцією.

Україна наполягає, аби МКЧХ та інші міжнародні організації вжили вичерпних заходів, щоби змусити росію виконати свої зобов’язання.

Нижче наведено повний текст листа бригадного генерала Дмитра Усова до МКЧХ:

Голові Місії Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні
Юргу ЕГЛІНУ

Шановний пане Юрг!
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими засвідчує свою повагу Місії Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні та має честь звернутися з таким.

Як неодноразово зазначалось у Ваших офіційних зверненнях, “Міжнародний комітет Червоного Хреста високо оцінює постійні зусилля України, спрямовані на пошук шляхів вирішення численних гуманітарних наслідків міжнародного збройного конфлікту, який триває”.

Ви відзначали, що, дотримуючись норм міжнародного гуманітарного права, Україна беззастережно сприяє відвідуванню представниками МКЧХ російських військовополонених, створивши для їх гідного утримання всі передбачені Женевською конвенцією умови.

Наше Національне інформаційне бюро здійснює своєчасне інформування сімей про долю їхніх близьких, ми вживаємо заходи для забезпечення гідного поводження з тілами загиблих та репатріації тіл загиблих військовослужбовців.

Окремим важливим кроком стало створення Україною змішаної медичної комісії.

Ми вдячні МКЧХ за запропонованих кандидатів від нейтральних країн на посади лікарів та їхніх заступників для роботи в український змішаній медичній комісії. Українська сторона швидко та безперешкодно погодила надані МКЧХ кандидатури лікарів з метою створення цього прямо передбаченого Женевською конвенцією механізму гуманного ставлення до важкопоранених та тяжкохворих військовополонених.

Водночас відсутність упродовж тривалого часу погодження російською федерацією запропонованих МКЧХ лікарів від нейтральних країн для роботи в українській змішаній медичній комісії, а також відсутність ясності щодо перспектив такого погодження та зусиль, які МКЧХ докладає з метою отримання згоди російської сторони, змушує нас вкотре констатувати свідоме ігнорування російською федерацією своїх зобов’язань згідно з Женевською конвенцією, до чого, зокрема, призводить доволі пасивна позиція МКЧХ та інших міжнародних організацій, які мали б гарантувати дотримання всіма сторонами збройного конфлікту норм міжнародного гуманітарного права.

Ми з Вами очікуємо, що наші спільні кроки, спрямовані на запуск змішаної медичної комісії в Україні та готовність України до репатріації тяжкопоранених та важкохворих російських військовополонених, спонукатиме російську сторону до діалогу з МКЧХ та, зрештою, до аналогічних дій зі створення змішаної медичної комісії, яка виконуватиме свої прямо передбачені нормами міжнародного гуманітарного права повноваження в інтересах важкопоранених та тяжкохворих українських військовополонених.

Враховуючи відсутність будь-якого реагування російської сторони, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими наполягає на вжитті Міжнародним Комітетом Червоного Хреста та іншими міжнародними організаціями вичерпних та відкритих міжнародних заходів реагування для отримання відповіді держави-агресора у питанні започаткування роботи змішаних медичних комісій, які, нагадаю, мають вирішувати питання гуманного ставлення та репатріації сторонами важкопоранених та тяжкохворих військовополонених відповідно до міжнародного гуманітарного права.

З повагою,
Секретар Координаційного штабу з питань
поводження з військовополоненими
Дмитро УСОВ