Про Координаційний штаб
На тлі повномасштабного вторгнення росії на територію України, у березні 2022 року згідно з постановою КМУ № 257 розпочав свою роботу Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
За ініціативи Координаційного штабу, у березні 2024 року, було внесені Урядом зміни до Постанови Кабінету Міністрів №257, який унормовує роботу Штабу для роботи з родичами цивільних українців, яких незаконно позбавили особистої свободи, а також з рідними осіб, що зникли безвісти під час воєнних дій.
За два роки команда Коордштабу розробила унікальну інформаційну систему, «Дорожню карту», Особистий кабінет для родин військовослужбовців.
Ці інструменти дозволяють зручно та швидко отримувати та обробляти інформацію, необхідну для пошуку зниклих та тих, хто потрапив у полон.
Щодня співробітники Коордштабу надають десятки консультацій родичам зниклих та полонених Оборонців, проводять виїзні та онлайн-зустрічі з сотнями людей. Регіональна мережа Координаційного штабу включає громадські приймальні та консультаційні центри у Києві, Львові, Харкові, Миколаєві та Вінниці.
У березні 2024 року Кабінет міністрів України ухвалив розроблений з ініціативи Координаційного штабу Порядок заходів із реінтеграції, адаптації та підтримки звільнених з полону військових та цивільних українців.
Таким чином, Штаб сприяє реінтеграційному та постізоляційному супроводу, фізичної реабілітації та психологічної допомоги звільнених Захисників та Захисниць. А також здійснює регулярну психологічну підтримку родин зниклих або полонених військовослужбовців, надає юридичну допомогу.
Україна суворо дотримується вимог міжнародного гуманітарного права, зокрема, вимог Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та рішуче вимагає дотримання цих вимог і стосовно полонених українців.
Так у плідній співпраці з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста було застосовано новий інструмент для звільнення з полону – змішані медичні комісії.
Представники Штабу у своїй діяльності регулярно відвідують європейські країни, де на міжнародних платформах доносять до демократичного суспільства достеменні факти воєнних злочинів, які вчиняє країна-агресорка, ігнорування нею всіх Положень про закони і звичаї війни, Міжнародного гуманітарного права та вимог Женевських конвенцій стосовно українських військовополонених і цивільних заручників.
Представник Координаційного штабу постійно долучаються до участі у мирних акціях родин на підтримку військовополонених, зниклих безвісти Захисників, а також цивільних українців, що опинилися в неволі.
У межах проєкту Координаційного штабу "Люди майбутнього" здійснюємо програми підтримки дітей Оборонців, які потрапили в полон, зникли безвісти або загинули захищаючи Батьківщину.
Координаційний штаб постійно розширює діапазон співпраці з громадськими та благодійними організаціями, які активно підтримують постраждалих від війни військовослужбовців, цивільних та членів їхніх сімей. В рамках проєктів послугами вже скористалися сотні родин.