У Штабі відбулася нарада щодо фактів порушення країною-агресоркою вимог МГП

​​Під головуванням Секретаря Координаційного штабу бригадного генерала Дмитра Усова відбулась нарада щодо фактів порушення країною-агресоркою вимог міжнародного гуманітарного права.

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими відбулась нарада, на якій розглянули факти порушення російською владою вимог міжнародного гуманітарного права під час утримання військовополонених та цивільних осіб. Зустріч відбулася з ініціативи правозахисної організації “Центр громадянських свобод”, яка презентувала аналітичну довідку «Проблеми військовополонених та цивільних у російській неволі».

Участь у заході взяв Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, представники Координаційного штабу, Офісу Генерального прокурора України, Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції, Міністерства оборони України, ГО «Центр громадянських свобод», ГО «Українська Гельсінська спілка з прав людини», ГО «Харківська правозахисна група», Міжнародного комітету Червоного Хреста та представництва ООН в Україні. 

Під час зустрічі обговорили основні факти порушень росією норм міжнародного гуманітарного права та можливі механізми вирішення пов’язаних із цим проблем і притягнення до відповідальності винних у вчиненні цих правопорушень. 

Представник Координаційного штабу зазначив, що Штаб володіє інформацією про місця несвободи як на території російської федерації, так і на тимчасово окупованих українських територіях, а також про умови утримання, факти катувань, тортур і неналежного поводження з полоненими військовослужбовцями. За його словами, факти вказують на те, що це не випадкові дії, а системне явище.

Представник «Центру громадянських свобод» презентував основні положення аналітичної довідки «Проблеми військовополонених та цивільних у російській неволі». Він наголосив на необхідності підготовки та подання від імені України позовів до Міжнародного суду ООН за порушення російською владою вимог міжнародного гуманітарного права.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини зробив акцент на підготовці відповідних експертних матеріалів і передачі їх міжнародним організаціям.

Представник Міжнародного комітету Червоного Хреста запевнив, що МКЧХ нагадує росії про їхні зобов’язання дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права, зокрема, умов утримання. 

“Ми змогли отримати доступ до частини місць утримань, – сказав він. – На жаль, поки багато наших очікувань не виправдались.”

Представниця ООН в Україні повідомила, що понад 90% з тих звільнених з полону військових і цивільних заручників, з якими вони спілкувалися, пережили ті чи інші види тортур.

“Ми маємо випрацювати спільну стратегію для вирішення цієї проблеми, – підсумував Дмитро Усов. – У нас є достатньо доказів того, що росія порушує норми міжнародного гуманітарного права.”