Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
26 квітня 1986 року – день однієї з найбільших в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції стався вибух - в атмосферу вирвалась хмара радіоактивного пилу. Тисячі гектарів землі стали непридатними до використання. 30-ти кілометрова зона відчуження ще довго буде непридатною для проживання.
Але в історії ЧАЕС є ще одна трагічна дата - це 24 лютого 2022 року.
У перший день повномасштабного вторгнення в Україну, російські війська окупували ЧАЕС та в порушення міжнародного права полонили та досі утримують у полоні військових-нацгвардійців, що охороняли станцію та виконували свої функції виключно в рамках міжнародних зобов’язань України по забезпеченню безпеки ядерних об’єктів, норми яких визначені МАГАТЕ.
На сьогоднішній день в російських тюрмах утримуються не лише нацгвардійці-охоронці ЧАЕС, а й охоронці та цивільні працівники окупованої Запорізької атомної електростанції.
Російська сторона нещодавно анонсувала нібито свою готовність повернути Україні певну кількість військовополених, в тому числі нацгвардійців з ЧАЕС. Але після згоди України на це - росіяни знову відмовилися від своїх слів.
Очевидно, що такий крок був зроблений з провокативною метою - для посилення напруженості серед родин українських військовополонених.
Координаційний штаб продовжить переговорний процес щодо звільнення та повернення в Україну військовополонених та незаконно позбавлених особистої свободи цивільних осіб.
Враховуючи особливий статус МАГАТЕ та ВООЗ Координаційний штаб ініціював звернення від імені України до голів цих міжнародних організацій та закликав міжнародну спільноту чинити тиск на державу-агресора для звільнення охоронців та цивільних працівників українських атомних електростанцій.
Україна закликає МАГАТЕ та ВООЗ та держави-учасниці цих міжнародних організацій звернутися до російської федерації та вимагати звільнення з полону охоронців та цивільних працівників ЧАЕС та ЗАЕС, у тому числі шляхом їх передачі на територію третьої (нейтральної) держави.