Україна та Міжнародний Червоний Хрест застосують новий інструмент для звільнення з полону – змішані медичні комісії.
Україна та Міжнародний Червоний Хрест застосують новий інструмент для звільнення з полону – змішані медичні комісії.
Медкомісії оглядатимуть військовополонених, щоби діагностувати їхній стан здоров’я та репатріювати важкохворих та важкопоранених.
Про це заявили у Мілітарі Медіа Центрі, де відбулася прес-конференція за участі представників Коордштабу, Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), Центру громадянських свобод (ЦГС), Мін'юсту, МЗС, Уповноваженого ВРУ з прав людини, а також Об’єднаного центру СБУ.
У вступному слові керівник робочої групи Штабу Андрій Юсов зазначив, що механізм медичних комісій прописаний у Женевській конвенції про поводження з військовополоненими. Але на практиці його застосовували лише двічі: під час воєн у В’єтнамі та між Іраном та Іраком. Україна вперше за довгий час покладається на цей механізм.
Як повідомив представник Штабу Юрій Таранюк, медичні комісії складаються щонайменше з трьох членів, двоє з яких є лікарями, які представляють нейтральну країну, а третій – країну, яка утримує полонених.
Секретар Коордштабу бригадний генерал Дмитро Усов наголосив, що Україна має справу з агресором, який лише декларує готовність виконувати свої міжнародні зобов’язання, а на ділі не хоче забирати своїх поранених, хворих. Тому діяльність у складі змішаних медичних комісій дозволить змусити ворога діяти.
Олександра Романцова, виконавча директорка ЦГС, який отримав Нобелівську премію миру, заявила: «Ми дуже вдячні українській державі за гнучкість, за роботу дипломатів та політиків зокрема. Ми маємо донести до політичних кіл рф, що вони мають дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права. А міжнародна спільнота має продовжувати дипломатичний та політичний тиск на агресора».
Представники МКЧХ також відзначили, що активно працюють з українською владою над технічною стороною створення змішаних медичних комісій, і вже делегували двох кандидатів: терапевта та хірурга.
Сторона країни-агресора також поінформована про початок роботи зі створення змішаних медкомісій.